Iskolánk története

 

Iskolánk épülete helyén egykor a Bohn Mihály és Társai téglagyára állt. A Reménység utca, Zápor utca, Ágoston út, Körte utca, Vörösvári út és Bécsi út által határolt területen üzemek, szárítók, kemencék, raktárak sora állt. Mellettük a téglagyári munkások számára kiépített (lakó) telep, a cegaj kapott helyet.

 Forrás: https://egykor.hu/budapest-iii–kerulet/obudai-teglagyarak-cegaj/1820#&gid=15&pid=1 Letöltés időpontja: 2022.10.22.

Az iskola a lakótelep átadását követően az 1976/77-es tanév második félévében nyitotta meg kapuit. Tanulói a szomszédos lakótelep kisdiákjai voltak, akik többségében eddig a Czabán Samu, Kerék utcai, illetve Erdőalja iskolákba jártak.


Forrás: az intézményi archívum

Az első hivatalos tanévnyitó ünnepség, az 1977/78-as tanév kezdetén volt. Az első teljes tanévet Gönczi Sándorné igazgatónő nyitotta meg. A tanítás váltott műszakban zajlott, mivel a hatalmas gyermeklétszám miatt képtelenség volt másképpen megoldani a teremproblémákat. Volt olyan évfolyam, ahol 4-5 párhuzamos osztály tanult. Az intézmény ekkor még a Váradi utcai Általános iskola nevet viselte. Iskolánk úttörőcsapata életében fontos esemény volt 1977. november 3-a, amikor felvette Gárdos Mariska nevét. Csapatunk száma: 5543 lett.

Forrás: az intézmény saját felvétele

Iskolánk első tíz esztendejében kialakultak azok a hagyományok, amelyek ma is fontos szerepet kapnak életünkben. Ekkor rendeztük meg az első Téli vásárt, Karácsonyt, Iskola napot, Sport napot, Kulturális bemutatót. Rendkívül jó kapcsolat alakult ki a BSE- vel, így sport tagozatos osztályok indultak. A gazdag sportélet máig jellemző színfoltja képzésünknek. A hetvenes-nyolcvanas évekre rendkívül aktív úttörőélet volt jellemző. Minden évben részt vettünk a TTÚSZ (Tudományos Technikai Úttörőszemle) versenyeken, az Úttörő Olimpián, az Országos hasznosanyag gyűjtési versenyen, kulturális vetélkedőkön, s több ízben arany minősítést nyert énekkarunk is. Gazdag tábori élet jellemezte ezt az időszakot, amit sikerült hagyományaink közt megőrizni.

Forrás: az intézmény saját felvétele

1985-ben egy igazán karizmatikus személyiségű igazgatónő került iskolánk élére, Szabó Istvánné (Magdi néni) személyében. Számára rendkívül fontos volt egy olyan gyermekközpontú iskola megteremtése, ahol a tudás, a művészetek, az idegen nyelv és az informatika jól megfért egymás mellett. Olyan iskolát álmodott meg, ahol sikk tanulni, versenyeket nyerni, s ezek mellett maximálisan tiszteletben tartani a gyermekek érdeklődését, személyiségét. Munkáját siker koronázta, így a kilencvenes évek elejére igen sokszínűvé vált intézményünk. 1990-től felmenő rendszerben vezettük be,- és nagy hangsúlyt kapott- a művészeti tárgyak képzése (rajz, művészettörténet, kézműves technikák, ének-zene), együttműködve a kerületi Aelia Sabina Zene és Művészeti Iskolával. Lehetőség nyílt művészeti iskolai bizonyítvány megszerzésére.

Az iskola arculatának máig meghatározó eleme lett a művészeti oktatás. Ezekben az években kezdődött meg többek közt a néptánc és a drámapedagógia órarendbe épített oktatása is, és Ónodi Katalin tanárnő elkötelezett munkájának köszönhetően a fazekasság alapjainak oktatása. Jó kapcsolatot ápoltunk a kerületi TVE labdarúgó szakosztályával, így foci osztályt is indítottunk. Nagy sikerét jellemzi, hogy kiváló szakemberekkel, testnevelőkkel együtt dolgozva, az utánpótlás képzés egyik bázisává váltunk. Válogatott sportolónk Kleinheisler László is iskolánk tanulója volt.

Nagy hangsúlyt fektettünk az idegen nyelv tanítására. Bontott csoportokban, magas óraszámban tanítottuk az angol, illetve német nyelvet. Szabó Istvánné vezetése alatt 1999-ben felvettük az Óbudai Nagy László Általános Iskola nevet. 1999-ben Szabó Istvánnét Bartha László követte az igazgatói székben. Elődje nyomdokait követve, a gyermeki személyiséget tiszteletben tartva vezette intézményünket. Az Ő nevéhez fűződik az iskola épületének bővítése, korszerűsítése, modern oktatástechnikai eszközök beszerzése, informatika terem kiépítése, könyvtárunk állományának folyamatos bővítése, multimédiás eszközökkel való felszerelése. Az évek során színvonalassá váló nyelvoktatást az olasz nyelvvel, illetve a második idegen nyelv tanulásának lehetőségével tettük változatossá.

Bartha Lászlót 2008-ban Szilágyiné Debreczeni Mária váltotta fel. Az ő igazgatása alatt tovább fejlődött az iskola. Együttműködve a Bilingual programmal meghonosította tanóráinkon a kétnyelvű családok modelljét. Számtalan anyanyelvi tanár érkezett azóta hozzánk az Egyesült Államokból, Kanadából, az Egyesült Királyságból és Dél-Afrikából is. A Bilingual programmal párhuzamosan angol kéttannyelvű osztályt is indítottunk, így fő profilunkká az angol nyelv oktatása vált. Továbbfejlesztettük az informatika tanítást, új digitális tantermet építettünk. Az iskola tanulólétszáma ugrásszerűen megnőtt, a szülők körében igen népszerűvé vált iskolánk.

Elérhetőségeink

Címünk

1035 Budapest
Váradi u. 15/b.

Tankerület elérhetősége

Észak-Budapesti Tankerületi Központ
1033 Budapest, Fő tér 1.
+36 1 437-88-68

10 + 8 =